C0402C102K1GECAUTO
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0402C102K1GECAUTO
  • Package: 0402 (1005 Metric)
Parameters
Series ESD SMD Auto C0G
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Low ESL
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1000 pF
Part Status Active
Applications Automotive, ESD Protection
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 0402 1NF 100V C0G 10%