C0402C104K4RECAUTO
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0402C104K4RECAUTO
  • Package: 0402 (1005 Metric)
Parameters
Series ESD SMD Auto X7R
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.1 µF
Part Status Active
Applications Automotive, ESD Protection
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 0402 0.1UF 16V X7R 10%