C0402C104M3PAC7867
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0402C104M3PAC7867
  • Package: 0402 (1005 Metric)
Parameters
Series SMD Comm X5R
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 0.1 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Temperature Coefficient X5R
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0402