C0402C182J8JAC7867
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0402C182J8JAC7867
  • Package: 0402 (1005 Metric)
Parameters
Series SMD Comm U2J
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL, Low Dissipation Factor
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 1800 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient U2J
CAP CER 1800PF 10V U2J 0402