C0402C220F5GAC7867
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0402C220F5GAC7867
  • Package: 0402 (1005 Metric)
Parameters
Series SMD Comm C0G
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±1%
Lead Style -
Capacitance 22 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 22PF 50V C0G/NP0 0402