C0402C225M9PAC7867
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0402C225M9PAC7867
  • Package: 0402 (1005 Metric)
Parameters
Series SMD Comm X5R
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 2.2 µF
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Temperature Coefficient X5R
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402