C0402C330J9RACAUTO
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0402C330J9RACAUTO
  • Package: 0402 (1005 Metric)
Parameters
Series SMD Auto X7R
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 33 pF
Part Status Active
Applications Automotive, Bypass, Decoupling
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 0402 33PF 6.3V X7R 5% AU