C0603H180J5GAC7867
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0603H180J5GAC7867
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series SMD Indust C0G HT200C
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL, High Temperature
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 18 pF
Part Status Active
Applications Downhole
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER SMD 0603 18PF 5% COG 200