C0603W102KBRAC7867
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0603W102KBRAC7867
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series ArcShield SMD Comm X7R HV
RoHS RoHS
Ratings -
Features Soft Termination, High Voltage, ArcShield™
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1000 pF
Part Status Active
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 630V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 1000PF 630V X7R 0603