C0603X331G5HAC7867
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0603X331G5HAC7867
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series SMD Comm X8R HT150C Flex
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Tolerance ±2%
Lead Style -
Capacitance 330 pF
Part Status Active
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Temperature Coefficient X8R
CAP CER 0603 330PF 50V ULTRA STA