C0603X472F5JAC7867
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0603X472F5JAC7867
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series SMD Comm U2J Flex
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Tolerance ±1%
Lead Style -
Capacitance 4700 pF
Part Status Active
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient U2J
CAP CER 4700PF 50V U2J 0603