C0805C103MCRAC7800
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0805C103MCRAC7800
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series SMD Comm X7R HV
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL, High Voltage
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 10000 pF
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.055" (1.40mm)
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 10000PF 500V X7R 0805