C0805C105K9PAC7800
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0805C105K9PAC7800
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series SMD Comm X5R
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1 µF
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Temperature Coefficient X5R
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0805