C0805C152JAGAC7800
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0805C152JAGAC7800
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series SMD Comm C0G
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 1500 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 1500PF 250V C0G/NP0 0805