C0805F103K5RACAUTO
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0805F103K5RACAUTO
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series SMD Auto X7R FO
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Open Mode
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 10000 pF
Part Status Active
Applications Automotive
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805