C0805X104K5RACAUTO
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0805X104K5RACAUTO
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
Series SMD Auto X7R Flex
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Soft Termination
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.1 µF
Part Status Active
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)
Voltage - Rated 50V
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805