C0805X334J3REC
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0805X334J3REC
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Temperature Coefficient X7R
Series ESD SMD Comm X7R
RoHS RoHS
Ratings -
Features Soft Termination
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 0.33 µF
Part Status Active
Applications Boardflex Sensitive, ESD Protection
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
CAP CER 0805 330NF 25V X7R 5%