C0805X682JAREC
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0805X682JAREC
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series ESD SMD Comm X7R
RoHS RoHS
Ratings -
Features Soft Termination
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 6800 pF
Part Status Active
Applications Boardflex Sensitive, ESD Protection
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.039" (0.98mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 0805 6.8NF 250V X7R 5%