C1206C100FGGAC7800
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1206C100FGGAC7800
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series SMD Comm C0G HV
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL, High Voltage
Tolerance ±1%
Lead Style -
Capacitance 10 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER SMD 1206 10PF 2KV 1% COG