C1206C103KDRAC7800
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1206C103KDRAC7800
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series SMD Comm X7R HV
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL, High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 10000 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.069" (1.75mm)
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1206