C1206C104K5JAC7800
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1206C104K5JAC7800
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Temperature Coefficient U2J
Series SMD Comm U2J
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL, Low Dissipation Factor
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.1 µF
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.88mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
CAP CER 0.1UF 50V U2J 1206