C1206C470KGGACAUTO
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1206C470KGGACAUTO
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series SMD Auto C0G HV
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Low ESL, High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 47 pF
Part Status Active
Applications Automotive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 1206 47PF 2000V C0G 10%