C1206C471MGRAC7800
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1206C471MGRAC7800
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series SMD Comm X7R HV
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL, High Voltage
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 470 pF
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.069" (1.75mm)
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 470PF 2KV X7R 1206