C1206C472JBTACAUTO
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1206C472JBTACAUTO
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series SMD Auto X8G HT150C
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 4700 pF
Part Status Active
Applications Automotive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)
Voltage - Rated 630V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Temperature Coefficient X8G
CAP CER 4700PF 630V X8G 1206