C1206C476M9PAC7800
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1206C476M9PAC7800
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series SMD Comm X5R
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 47 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Temperature Coefficient X5R
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1206