C1206F105K5RACAUTO
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1206F105K5RACAUTO
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
Series SMD Auto X7R FO
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Open Mode
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1 µF
Part Status Active
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
CAP CER 1UF 50V X7R 1206