C1206F683K2RAC7800
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1206F683K2RAC7800
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series SMD Comm X7R FO
RoHS RoHS
Ratings -
Features Open Mode
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.068 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.069" (1.75mm)
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 0.068UF 200V X7R 1206