C1206X102KGRACAUTO
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1206X102KGRACAUTO
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series SMD Auto X7R HV Flex
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Soft Termination, High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1000 pF
Part Status Active
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.073" (1.85mm)
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 1206 1NF 2000V X7R 10% F