C1206X153JAGACAUTO
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1206X153JAGACAUTO
  • Package: 1206 (3216 Metric)
Parameters
Series SMD Auto C0G Flex
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Low ESL, Soft Termination
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 0.015 µF
Part Status Active
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 0.015UF 250V NP0 1206