C1210C103KFRACAUTO
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1210C103KFRACAUTO
  • Package: 1210 (3225 Metric)
Parameters
Series SMD Auto X7R HV
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Low ESL, High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 10000 pF
Part Status Active
Applications Automotive, Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.091" (2.30mm)
Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 1210 10NF 1500V X7R 10%