C1210C105K5RACAUTO
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1210C105K5RACAUTO
  • Package: 1210 (3225 Metric)
Parameters
Series SMD Auto X7R
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1 µF
Part Status Active
Applications Automotive, Bypass, Decoupling
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.067" (1.70mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 1UF 50V X7R 1210