C1210C223JBTACAUTO
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1210C223JBTACAUTO
  • Package: 1210 (3225 Metric)
Parameters
Series SMD Auto X8G HT150C
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Low ESL, High Voltage, High Temperature
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 0.022 µF
Part Status Active
Applications Automotive
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)
Voltage - Rated 630V
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Temperature Coefficient X8G
CAP CER 0.022UF 630V X8G 1210