C1210C225K3PAC7800
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1210C225K3PAC7800
  • Package: 1210 (3225 Metric)
Parameters
Series SMD Comm X5R
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 2.2 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.081" (2.05mm)
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Temperature Coefficient X5R
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1210