C1210C683KDRAC7800
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1210C683KDRAC7800
  • Package: 1210 (3225 Metric)
Parameters
Series SMD Comm X7R HV
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL, High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.068 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 0.068UF 1000V X7R 1210