C1210F225K5RACAUTO
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1210F225K5RACAUTO
  • Package: 1210 (3225 Metric)
Parameters
Series SMD Auto X7R FO
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Open Mode
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 2.2 µF
Part Status Active
Applications Automotive
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1210