C1210X103JDGACAUTO
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1210X103JDGACAUTO
  • Package: 1210 (3225 Metric)
Parameters
Series SMD Auto C0G HV Flex
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 10000 pF
Part Status Active
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 1210 10NF 1000V C0G 5%