C1812C102MGRAC7800
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1812C102MGRAC7800
  • Package: 1812 (4532 Metric)
Parameters
Series SMD Comm X7R HV
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL, High Voltage
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 1000 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Thickness (Max) 0.061" (1.55mm)
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1812