C1812C152JDGAC7800
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1812C152JDGAC7800
  • Package: 1812 (4532 Metric)
Parameters
Series SMD Comm C0G HV
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL, High Voltage
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 1500 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 1500PF 1KV C0G/NP0 1812