C1812X104KDRACAUTO
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C1812X104KDRACAUTO
  • Package: 1812 (4532 Metric)
Parameters
Series SMD Auto X7R HV Flex
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Soft Termination, High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.1 µF
Part Status Active
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Thickness (Max) 0.073" (1.85mm)
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 1812 0.1UF 1000V X7R 10%