C2225C105KARAC7800
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C2225C105KARAC7800
  • Package: 2225 (5763 Metric)
Parameters
Series SMD Comm X7R Tip-Ring
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2225 (5763 Metric)
Thickness (Max) 0.061" (1.55mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 1UF 250V X7R 2225