C315C104M5U5TA7301
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C315C104M5U5TA7301
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.183" (4.66mm)
Operating Temperature -10°C ~ 85°C
Temperature Coefficient Z5U
Series GoldMax 300 Comm Z5U
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style Straight
Capacitance 0.1 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL