C315C183M5R5TA
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C315C183M5R5TA
  • Package: Radial
Parameters
Series GoldMax 300 Comm X7R
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style Straight
Capacitance 0.018 µF
Part Status Active
Applications Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.270" (6.85mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 0.018UF 50V X7R RADIAL