C316C150J1G5TA
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C316C150J1G5TA
  • Package: Radial
Parameters
Series GoldMax 300 Comm C0G
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±5%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 15 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.230" (5.84mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 15PF 100V C0G/NP0 RADIAL