C317C470K2G5TA7301
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C317C470K2G5TA7301
  • Package: Radial
Parameters
Series GoldMax 300 Comm C0G
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±10%
Lead Style Formed Leads
Capacitance 47 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 47PF 200V C0G/NP0 RADIAL