C320C224M5U5TA7301
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C320C224M5U5TA7301
  • Package: Radial
Parameters
Series GoldMax 300 Comm Z5U
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style Straight
Capacitance 0.22 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.290" (7.36mm)
Operating Temperature -10°C ~ 85°C
Temperature Coefficient Z5U
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL