C320C273M1R5TA
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C320C273M1R5TA
  • Package: Radial
Parameters
Series GoldMax 300 Comm X7R
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style Straight
Capacitance 0.027 µF
Part Status Active
Applications Bypass, Decoupling
Failure Rate -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.290" (7.36mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 0.027UF 100V X7R RADIAL