C322C473KDR5TA7301
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C322C473KDR5TA7301
  • Package: Radial
Parameters
Series GoldMax 300 Comm X7R HV
RoHS RoHS
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style Formed Leads
Capacitance 0.047 µF
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.200" L x 0.150" W (5.08mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) 0.260" (6.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 0.047UF 1KV X7R RADIAL