C410C100J1G5TA
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C410C100J1G5TA
  • Package: Axial
Parameters
Series AxiMax 400 Comm C0G
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±5%
Lead Style Straight
Capacitance 10 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.170" L (2.41mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient C0G, NP0
CAP CER 10PF 100V C0G/NP0 AXIAL