C410C153M5R5TA
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C410C153M5R5TA
  • Package: Axial
Parameters
Series AxiMax 400 Comm X7R
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style Straight
Capacitance 0.015 µF
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 0.015UF 50V X7R AXIAL