C412C683K5R5TA
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C412C683K5R5TA
  • Package: Axial
Parameters
Series AxiMax 400 Comm X7R
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 0.068 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.120" Dia x 0.170" L (3.05mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 0.068UF 50V X7R AXIAL